Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik   

ZDHC

Tekstil, deri ve ayakkabı endüstrisinde marka, imalatçı ve boya ve kimyasal tedarikçilerini aynı çatı altında toplayan ZDHC, 2020 yılı itibariyle tüm sektörü sıfır zararlı atık yönünde yönlendirerek tedarik zincirini yalınlaştırmakta ve üretimdeki en iyi uygulamaları sektör normu haline getirmektedir. Zararlı kimyasalların çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini minimize etmek için lider marka ve boya-kimyasal üreticileri güçlü iş birlikleri kurarak bu uygulamaları şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır. ’’Girdi - Proses - Çıktı’’ kontrolleri ile iyileştirmeler yaparak tedarik zincirinin gelişmesine hizmet etmektedir.Çevre ve insan sağlığına etkileri en aza indirgemek için sürekli iyileştirme prensibiyle çalışmalarını sürdüren Gökçağ Tekstil, sektörün sürdürülebilirliğini global çapta paydaşları ile desteklemeye devam etmek için, Temmuz 2020 itibariyle ZDHC Roadmap to Zero (Zararlı Kimyasalların Sıfır Atığı - Ortak Yol Haritası) programına katılmıştır. Böylelikle; programın, sürdürülebilir üretim için, programın taahhüdünü yerine getirmek için, kullanılan tüm boyarmadde ve kimyasalların, bu standartta test edilip ve en iyi kategorideki kimyasalları belirleyerek üretimine dahil etmiş, şeffaflık ilkesiyle programa dahil olarak yayınlamıştır.

Higg Index

Higg Index (Sustainable Apparel Coalition (SAC)), Çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği sağlamak için birçok Global giyim markasının da üye olduğu ve tüm tedarik zincirinin, sürdürülebilirlik taahhütlerini görebildiği platformdur. Gökçağ Tekstil olarak tüm paydaşlarıyla çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik taahhüdünü yerine getirerek, senelik olarak çevresel ve sosyal performansını artırarak platformda yayınlamaktadır.

Ecoliva ve Ecovero

Ecoliva, Livaeco ve Ekoliva modal olarak bilinen; Hindistan merkezli Birla İplik Şirketi'nin geliştirdiği ve Ecovero olarak bilinen Lenzing şirketinin geliştirdiği zenginleştirilmiş selülozik selüloz ipliğidir. Sürdürülebilir sertifikalı ormanlardan elde edilen bu elyaflar ürünler giysiden ham maddeye kadar takip edilebilir ve ekolojik dengeye zararı en aza indirir. Bu etiketli ürünlerin kullanımı ile hem modaya uygun şık kıyafetler hem de bilinçli bir tüketim meydana gelir. Gökçağ Tekstil olarak, üretimimizde bu elyaf çeşitliliğini bulundurarak ve bu elyaflardan kumaşlar üreterek sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaktadır.

VAP (Verimlilik Artırıcı Proje)

Enerji tasarrufu için daha verimli kompresörlerin kullanımı ile ilgili yatırımımız projelendirilerek Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Verimlilik Artırıcı Proje olarak onaylanmıştır.

BCI

BCL'lı pamuklar kullanarak izlenebilir ve sürdürülebilir üretim sağlanır.